20.05.2013 – Conferinţă despre eroi şi eroism la Seminarul Teologic din Craiova

Evenimente


Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova a găzduit joi, 17 mai,  conferinţa cu tema „Povestiri de pe front”, susţinută de general maior Marin Lungu, erou al Armatei Române care a luptat în timpul celui de-al Doilea Război Mondial. Evenimentul, organizat de prof. Iovan Rodica, a fost precedat de un scurt concert de cântări patriortice susţinut de Corala Seminarului Teologic, dirijată de prof. Victor Şapcă.
 Manifestarea    „ face parte din strategia educaţională promovată de Seminarul Teologic din Craiova care îşi propune să promoveze în rândul elevilor adevăratele valori spirituale şi cultural-naţionale ale poporului nostru. Iar aceasta presupune să ne cunoaştem foarte bine credinţa creştin- ortodoxă, tradiţiile şi pe cei care au luptat pentru ele până la jertfa supremă, pe cei care au luptat pentru libertatea noastră, aşa cum e cazul domnului general Marin Lungu, şi să încercăm să le urmăm exemplul”, a precizat părintele profesor Cristin Sperlea.         
       Marin Lungu este unul dintre puţinii eroi în viaţă ai celui de-al Doilea Război Mondial. Despre extraordinarul său destin s-au scris cărţi şi s-au turnat filmele artistice „Prea mic pentru un război atât de mare” şi „Cântec în zori”. „Paris Match”, „Liberation” şi alte ziare din întreaga Europă i-au dedicat de-a lungul anilor ample reportaje, asta pentru că eroul  – considerat cel mai tânăr cercetaş al războiului, fiindcă avea doar nouă-zece ani pe atunci – a acţionat cu o uriaşă eficienţă în spatele liniilor trupelor horthysto-naziste. În dese rânduri, informaţiile sale despre efectivele şi dotările inamicului,  au contribuit şi la o mai grabnică eliberare a Careiului, ultima palmă de pământ românesc aflată sub ocupaţie.

                                                                              Gheorghe Cioiu