22.05.2013 – Curs pentru voluntari, la Biserica “Sfântul Haralambie” – Harşu din Craiova

Evenimente


Biserica „Sfântul Haralambie” – Harşu din Craiova, în colaborare cu Asociaţia EduLife, organizează în această perioadă cursul pentru voluntari „Managementul voluntarilor”. Prima etapă a acestui curs s-a desfăşurat în perioada 1-17 mai, la biblioteca sfântului locaş, urmând ca a doua etapă să se deruleze în luna iunie a acestui an. Cursul se adresează copiilor cu vârsta cuprinse între 13 – 16 ani şi este susţinut de prof. Mihaela Stăncele, coordonator de programe în cadrul Organizaţiei „Salvaţi copiii”, filiala Dolj.     Potrivit organizatorilor, acest curs îşi propune să dezvolte în rândul participanţilor competenţe generale precum comunicare, relaţionare cu beneficiarii, cu autorităţi publice, mass – media etc, negociere, asumarea responsabilităţii, rezolvarea de probleme, gestionarea conflictelor, lucrul în echipă, leadership, comunicare interculturală etc.
       „Voluntariatul este un expresia unui adânc sentiment de iubire faţă de Dumnezeu şi faţă de aproapele nostru, iar pentru noi este o reală bucurie să vedem copiii într-un cadru eclezistic pentru a-i ajuta pe oamenii aflaţi la nevoie. Participanţii au fost foarte încântaţi de subiectul abordat şi s-au arătat doritori de implicare în activităţi viitoare de voluntariat”, a precizat părintele Viorel Dică, paroh al Bisericii “Sfântul Haralambie” – Harşu din Craiova.
 

(Gabriela Popescu)