23.05.2013 – Masă rotundă, organizată de Fundaţia „Cuvântul care zideşte”

Evenimente


Centrul social „Mitropolit Firmilian” din Craiova a găzduit miercuri, 22 mai, o masă rotundă având ca temă voluntariatul, eveniment care a avut loc în cadrul parteneriatului dintre Fundaţia „Cuvântul care Zideşte”, a Mitropoliei Olteniei, şi Casa Corpului Didactic (CCD) Dolj. Manifestarea a reunit invitaţi din mai multe ţări europene, printre care Italia, Spania şi Turcia, cărora le-au fost prezentate activităţile curente ale Fundaţiei „Cuvântul care zideşte” şi rezultate concrete ale voluntariatului derulat la nivel de organizaţie şi, de asemenea, invitaţii străini şi-au prezentat proiectele. La întâlnire au fost prezenţi şi voluntari care au povestit ce i-a determinat să se implice în acţiuni de voluntariat şi care sunt satisfacţiile lor în urma aceste experienţe.
Oaspeţii străini sunt prezenţi la Craiova la invitaţia CCD-ului în cadrul proiectului Grundtvig  EUforex,  prin care se urmăreşte promovarea voluntariatului, diseminarea bunelor practici şi pregătirea adulţilor care doresc să fie sau sunt deja voluntari.
 
(Gabriela Popescu)