27.05.2013 – Au inceput conferintele preoteşti de primavară în Arhiepiscopia Craiovei: Întâlniri pe tema „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”

Evenimente Fără categorie


 
Preoţii din Protoieria Târgu Cărbuneşti s-au reunit luni, 27 mai, în prima conferinţă pastoral – misionară de primăvară din Arhiepiscopia Craiovei, având ca temă “Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”.  Potrivit părintelui protopop Iulian Mărgineanu, întrunirea a fost precedată de săvârşirea Sfintei Liturghii la Biserica „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil”. Prelegerea pe marginea temei, susţinută de părintele Ninel Bădoiu de la Parohia Vladimir, a fost urmată de discuţii şi întrebări pe marginea celor prezentate. Întrunirea a fost prezidată şi moderată, cu binecuvântarea Inalt Preasfinţitului Părinte Mitropolit Irineu, de părintele prof. Picu Ocoleanu, Consilier administrativ al Arhiepiscopiei Craiovei.
     Seria conferinţelor preoţeşti de primăvară din Arhiepiscopia Craiovei va continua în următoarea perioadă, după următorul program: marţi, 28 mai se vor întruni preoţii din Protoieria Târgu Jiu Sud şi Târgu Jiu Nord, la Cercul Militar din municipiu, întâlnire precedată de slujba Sfintei Liturghii săvârşite la Biserica „Sfinţii Apostoli”, joi 30 mai, preoţii din Protoieria Craiova Sud se vor reuni la Centrul de restaurare, conservare patrimoniu şi vizualizare al Arhiepiscopiei Craiovei, slujba Sfintei Liturghii urmând a fi săvârşită la Biserica “Obedeanu”, marţi, 4 iunie, va avea loc conferinţa preoţească la Protoieria Băileşti,  cu slujba Sfintei Liturghii la Biserica „Sfântul Ierarh Nicolae ” din Băileşti. Ultima conferinţă preoţească va reuni preoţii din Protoieria Craiova Nord, joi, 6 iunie, la Centrul de restaurare, conservare patrimoniu şi vizualizare.

                                                            Gheorghe Cioiu

                                                            Gabriela Popescu