27.05.2013 – Au început înscrierile pentru admiterea în şcolile teologice liceale din Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente


 
       În perioada 27– 29 mai, la Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova şi Liceul Teologic „Sfântul Nicodim”  din Târgu Jiu au loc înscrieri pentru examenul de admitere care se va desfăşura în perioada  30 mai –  1 iunie. Joi 30 mai sunt programate probele eliminatorii, vizita medicală şi probele de verificare a aptitudinilor muzicale şi a dicţiei (rostirea unei rugăciuni), iar vineri, 31 mai, elevii admişi vor susţine proba scrisă la disciplina Religie, din materia studiată în clasele a VII-a şi a VIII-a.
        „Elevii absolvenţi de gimnaziu care doresc să se formeze într-un cadru educaţional ‚ în care sunt îmbinate valorile moral-creştine cu excelenţa şi performanţa, sunt invitaţi să depună dosarele de înscriere la Seminarul Teologic în aceste zile, urmând ca probele să se desfăşoare în zilele de joi şi vineri”, a precizat părintele profesor Cristin Sperlea, de la  Seminarul Teologic  din Craiova.
      Dosarul de înscriere trebuie să conţină certificatul de botez de la preotul paroh, adeverinţă medicală eliberată de medicul de familie, fişă de înscriere în original eliberată de unitatea de învăţământ gimnazial, recomandare de la consiliul parohial, binecuvântare din partea Mitropoliei Olteniei, care se obţine la seminar, foaia matricolă pentru clasele I-VIII, copie de pe certificatul de naştere şi copie de pe buletin.

                                                              Gheorghe Cioiu