28.05.2013 – Simpozion internaţional la Mânăstirea Tismana

Evenimente


 
Arhiepiscopia Craiovei, Facultatea de Teologie din Craiova şi Consiliul Judeţean Gorj, organizează în perioada 29-30 mai, la Mănăstirea Tismana, prima ediţie a simpozionului internaţional „Paradigma creştină a unei Europe unite“. Tema de anul acesta, „Dimensiunea istorică şi religioasă a domniei Sfântului Constantin cel Mare şi receptarea ei în actualitate“, a fost aleasă în contextul declarării anului 2013, de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, An omagial închinat Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena. Festivitatea de deschidere a manifestării va avea loc miercuri, 29 mai, ora 10.00, în prezenţa Înalt Preasfinţitului Părinte Acad. Dr. Irineu, Mitropolitul Olteniei şi Decanul Facultăţii de Teologie din Craiova.
       La eveniment participă ierarhi, profesori de teologie şi cercetători de prestigiu din ţară şi de peste hotare, precum: Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, preot acad. univ. dr. Mircea Păcurariu,  Victor Opaschi – ministru secretar de stat, preot prof. univ. dr. Constantin Pătuleanu, preot prof. univ. dr. Eugen Onicov, preot lect. univ. dr. Veaceslav Ciorbă, prof. univ. dr. Klara Toneva etc.:  Printre instituţiile de învăţământ superior de prestigiu reprezentate amintim: Academia Teologică din Chişinău, Republica.Moldova, Universitatea St. Kliment Ohridski din Sofia, Bulgaria, Universitatea Aristotel din Thessalonic, Grecia, Universitatea Lucian Blaga din Sibiu, Universitatea Babeş –Bolyai din Cluj Napoca, Universitatea din Oradea, Universitatea din Piteşti, Universitatea din Arad, Universitatea din Craiova, Facultatea de Drept şi Ştiinţe Administrative, Departamentul de Istorie şi Relaţii Internaţionale şi Studii Europene.

                                                   Gheorghe Cioiu