29.05.2013 – Evenimente duhovniceşti la Târgu Jiu

Evenimente


 
Peste 150 de preoţi din Protoieriile Târgu Jiu Sud şi Târgu Jiu Nord s-au reunit marţi, 28 mai, în cea de-a doua, din seria conferinţelor preoţeşti de primăvară derulate în Arhiepiscopia Craiovei sub pronia Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena. Întrunirea, prezidată de Inalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei, a debutat cu săvârşirea slujbei Sfintei Liturghii la Biserica „Sfinţii Apostoli”, după care, preoţii s-au întâlnit în sala de festivităţi a Cercului militar din municipiu, aici unde părintele Florin Rogobete de la Parohia Fărcăşeşti, Protoieria Craiova Sud, a  prezentat o prelegere despre Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena. Au urmat întrebări şi dezbateri pe marginea subiectului abordat, iar la final, IPS Irineu a prezentat câteva concluzii referitoare la rolul şi importanţa Sfinţilor Împăraţi în istoria creştinismului şi în viaţa de zi cu zi a credincioşilor. „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena sunt apărătorii dreptei credinţe, precum şi mijlocitorii noştri în faţa tronului ceresc. Pentru noi este o mare bucurie să-i avem ocrotitori, să avem acest oraş încredinţat purtării de grijă a Sfinţilor Împăraţi. Prin ei avem Sfânta Cruce, stindardul nostru, drapelul nostru, care ne face cu adevărat purtători de biruinţă în toate împrejurările”, a precizat IPS Părinte Mitropolit Irineu
       După încheierea conferinţei, IPS Irineu, înconjurat de un sobor de preoţi, a săvârşit slujba de sfinţire a sediului Protoieriei Târgu Jiu Sud, în prezenţa unui mare număr de preoţi şi a reprezentanţilor autorităţilor publice locale. Mitropolitul Olteniei i-a felicitat pe toţi cei care au contribuit la renovarea şi modernizarea sediului Protoieriei Târgu Jiu Sud, în frunte cu părintele protoiereu Ionuţ Câmpeanu. De altfel, după cum a precizat părintele Câmpeanu, zilele acestea se împlinesc 3 ani de când au demarat lucrările de renovare a acestei clădiri şi a spaţiilor anexe acesteia, inclusiv a gardului împrejmuitor.

                                                                      Gheorghe Cioiu