31.05.2013 – Festivalul oratoric „Sfântul Ioan Gură de Aur” şi-a desemnat câştigătorii

Evenimente


 
Fundaţia „Cuvântul care Zideşte” a Arhiepiscopiei Craiovei, a organizat joi, 30 mai, începând cu ora 10.00, ediţia a IX-a a Festivalului oratoric „Sfântul Ioan Gură de Aur”, etapa judeţeană, care a avut loc la Colegiul Naţional „Elena Cuza”. Elevii înscrişi au prezentat eseuri pe temele: „Biserica, piatra de temelie a creştinătăţii”, la secţiunea Juniori, şi „Istoria ortodoxiei”, la secţiunea „Seniori”. Elevii premiaţi la acest festival sunt: Lucian Bădescu, clasa a XI-a a Seminarului Teologic „Sfântul Grigorie Teologul”, Dumitru Raul Stoian, clasa a XI-a a Seminarului Teologic din Craiova, Ioana Bicică, clasa a IX-a a Liceului Teoretic „”Henri Coandă”, Constantin Niţulescu, clasa a IX-a a Seminarului Teologic din Craiova şi Victor Dănuţ Muscalu, clasa a IX-a la Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul”

(Gabriela Popescu)