04.06.2013 – Cercuri pastoral – misionare, în Protoieria Târgu Jiu Nord

Evenimente


 
Protoieria Târgu Jiu Nord organizează în această săptămână întrunirea cercurilor pastoral misionare, pe tema „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”. Astfel, primul cerc pastoral – misionar a avut loc ieri (luni, 3 iunie), în Parohia II Arcani, după săvârşirea Tainei Sfântului Maslu de către un sobor de preoţi. Astăzi, de la ora 10.00, se întrunesc preoţii din cercul pastoral misionar ce aparţin de Parohia Sohodol, iar ultima întrunire va avea loc joi, 6 iunie, la biserica parohială din localitatea Rasoviţa, începând cu ora 10.00, după oficierea Tainei Sfântului Maslu. După cum a precizat părintele protopop Cosmin Bălan, de la Protoieria Târgu Jiu Nord, cu prilejul acestor întâlniri vor fi abordate şi probleme curente ale activităţilor pastoral-misionare şi administrative de la nivelul parohiilor. 

(Gabriela Popescu)