05.06.2013 – Activităţi cultural – religioase în Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente


 
       Fundaţia „Cuvântul care zideşte” şi Asociaţia „Buna Vestire” – Grădinari organizează în perioada 1 iulie – 3 septembrie, la Tismana, mai multe activităţi culturale, parte din ele dedicate anului omagial al Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena. Astfel, între 1-4 iulie, Hotelul „Tismana”, din vecinătatea Mănăstirii Tismana, va găzdui activitatea „Cultura Olteniei în ipostaze pastelate”. Sub acest generic vor fi organizate, prin „Cuvântul care zideşte”, mai multe ateliere de creaţie, expoziţii, precum şi un simpozion pe tema stabilită.
       În perioada 10-13 iulie, la aceeaşi locaţie va avea loc întâlnirea pe tema „Oltenia – pagini de istorie, pagini de cultură”. Activitatea, organizată prin Asociaţiei „Buna Vestire”, va avea ca scop promovarea istoriei şi spiritualităţii locale prin expoziţii, simpozion şi cercuri de lectură. Viaţa şi moştenirea culturală a Sfântului Constantin Brâncoveanu va fi analizată în cadrul simpozionului „Cultură şi tradiţie în Oltenia – 300 de ani de la jertfa domnitorului martir Constantin Brâncoveanu”. Activitatea se va desfăşura prin Fundaţia „Cuvântul care zideşte”. Nu în ultimul rând, în perioada 30 august – 3 septembrie, Asociaţia „Buna Vestire” pregăteşte Simpozionul cu expoziţie „Împăratul Constantin cel Mare şi legăturile sale cu Oltenia la împlinirea a 1700 de ani de libertate creştină”

Diac. Ioniţă Apostolache