05.06.2013 – Reîntâlnire la Seminarul Teologic din Craiova

Evenimente


 
Absolvenţii promoţiei 1988 a Seminarului Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova s-au întâlnit pentru a sărbători împlinirea a 25 de ani de la absolvire. Evenimentul a debutat cu oficierea Sfintei Liturghii la altarul Paraclisului Seminarului Teologic. Cu acest prilej a fost săvârşită şi o slujbă de Parastas pentru profesorii şi absolvenţii seminariţi trecuţi la cele veşnice. După Sfânta Litirghie, foştii absolvenţi au intrat la clasă unde fostul diriginte, pr. prof. univ. dr. Dionisie Stamatoiu, a strigat din nou catalogul. Alături de pr. Stamatoiu, la catedră au mai stat pr. prof. univ. dr. Ştefan Resceanu şi pr. prof. univ. dr. Alexandru Isvoranu, foşti profesori ai generaţiei 1983-1988.  
(diac. Ioniţă Apostolache)