07.06.2013 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Evenimente


În Duminica a VI – a după Sfintele Paşti (9 iunie), Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica „Sfântul Ioan cel Milostiv” – Postelnicu Fir din Craiova. Cu acest prilej, Înalt Preasfinţia Sa va săvârşi şi slujba de resfinţire a capelei parohiale, în urma finalizării lucrărilor de pictură.
Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va participa la Sfânta Liturghie săvârşită la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii „Sfântul Ierarh Nicolae” din Parohia Bobaiţa, judeţul Mehedinţi, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii din Parohia Bărcăneşti I, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Biserica Parohiei „Sfânta Treime” din Los Angeles (California) SUA.
Gheorghe Cioiu