11.06.2013 – Dan Puric a conferenţiat depre suferinţă la Spitalul de Psihiatrie din Poiana Mare

Evenimente


 
Actorul şi regizorul Dan Puric a susţinut vineri, 7 iunie, la Spitalul de Psihiatrie din Poiana Mare, judeţul Dolj, conferinţa cu tema „Despre suferinţă”, eveniment organizat cu sprijinul părintelui Tinel Dudău, preot slujitor în această unitate spitalicească. La eveniment au fost prezente câteva sute de persoane, cadre medicale, pacienţi, prof.dr. Pavel Chirilă, invitat alături de cunoscutul actor, Virginia Dianu, managerul unităţii medicale, împreună cu celelalte cadre sanitare, preoţi din judeţul Dolj şi nu numai, părintele protopop Cornel Pîrvu, de la Protoieria Băileşti, arhim. Ioachim Pârvulescu, stareţul Mănăstirii Lainici şi reprezentanţi ai autorităţilor locale. 
       „În clipa în care te-a cuprins suferinţa, vezi altceva. Suferinţa e biologie, nu ţine cont de nimic. Suferinţa n-are sens după raţiunea umană. Tu îi dai însă sens şi o faci scară spre Dumnezeu, prin credinţă. Suferinţa te deschide, te face să vezi altfel, este ca actul de îndrăgostire. Sfinţii Apostoli au descoperit cunoaşterea prin durere. Suferă şi pătimeşte, şi-ai s-auzi iarba cum creşte, este un vers popular cules de Mihai Eminescu”, a spus Dan Puric în conferinţă.
       Îndrăgitul actor şi regizor a fost primit cu ropote de aplauze de către participanţi şi, deşi tema propusă spre prezentare a fost „Despre suferinţă”, Dan Puric a reuşit să stârnească zâmbete printre cei prezenţi, prin maniera specifică în care a abordat tema, prin exemplele culese din viaţă care i-au arătat că umorul este un leac eficient împotriva suferinţei.  La final, doritorii i-au adresat intrebari invitatului special, creându-se astflel cadrul unor discutii libere pe marginea temei prezentate.

 

(Gabriela Popescu)