11.06.2013 – IPS Irineu s-a întâlnit cu ambasadorul Republicii Macedonia în România

Evenimente


Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, s-a întâlnit ieri la sediul Centrului de restaurare, conservare patrimoniu şi vizualizare al Facultăţii de Teologie din Craiova, cu o delegaţie condusă de Excelenţa Sa, dr Pande Lazarevski, ambasadorul Republicii Macedonia la Bucureşti, aflat într-o vizită de lucru în municipiul Craiova. Din delegaţia oaspete a făcut parte şi arhipresbiter prof. dr. Aco Girevski, decanul Facultăţii de Teologie din cadrul Universităţii „Sfinţii Chiril şi Metodiu” din Skopje.

      În cadrul întâlnirii au fost abordate subiecte referitoare la relaţiile spirituale, culturale şi istorice dintre cele două popoare creştin ortodoxe, subliniindu-se necesitatea dezvoltării cooperării viitoare, avându-se în vedere apropierea geografică, credinţa, tradiţiile şi aspiraţiile comune. În intervenţia sa, decanul Facultăţii de Teologie din Skopje a prezentat situaţia actuală a Bisericii Ortodoxe din Macedonia, menţionând că în ultimii ani au fost renovate şi restaurate 20 de mânăstiri ortodoxe. La rândul său, IPS Părinte Mitropolit Irineu s-a declarat onorat de vizita oaspeţilor macedoneni, precizând că este deja a doua întâlnire pe care o are cu Excelenţa Sa, ambasadorul Macedoniei. De asemenea, IPS Sa a mentionat că urmăreşte evoluţia Bisericii Ortodoxe din Macedonia, remarcând în mod deosebit  reabilitarea Mânăstirii Sfântul Clement din Ohrida.

                                                                          Gheorghe Cioiu