12.06.2013 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei, de praznicul Înălţarea Domnului

Evenimente


 
Joi, 13 iunie, de praznicul Înălţarea Domnului, Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la biserica din Parohia Sadu II, judeţul Gorj. În după amiaza aceleiaşi zile, Înalt Preasfinţia Sa va oficia şi slujba de punere a pietrei de temelie pentru noua biserică ce va fi ridicată în Parohia Câineni, judeţul Gorj.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va participa la Sfânta Liturghie săvârşită la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va săvârşi Sfânta Liturghie în Parohia Lupşa de Jos, judeţul Mehedinţi, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor va sluji la Paraclisul episcopal „Sfânta Treime” din Slatina, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Mănăstirea „Înălțarea Domnului” din Clinton, Michigan – SUA.

                                                 Gheorghe Cioiu