17.06.2013 – Festival oratoric şi concurs de icoane, la Seminarul Teologic din Craiova

Evenimente


 
Fundaţia „Cuvântul care Zideşte” a Mitropoliei Olteniei, organizează mâine, 18 iunie, la Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova, două evenimente religioase. Astfel, începând cu ora 14.00, va avea loc faza finală a Festivalului – concurs oratoric „Sfântul Ioan Gură de Aur”, ediţia a IX-a. La acest concurs participă liceeni din judeţele Dolj şi Gorj, care vor prezenta două teme: pentru secţiunea Juniori, va fi prezentată tema „Biserica – piatra de temelie a creştinătăţii”, iar pentru secţiunea Seniori, tema „Istoria Ortodoxiei”.
       În continuare, se va desfăşura concursul interjudeţean „Icoana – fereastră spre cer”, ediţia a VII-a, urmat de festivitatea de premiere. În cadrul concursului, 35 de elevi şi liceeni din judeţele Dolj şi Gorj vor expune icoane pe tema „Sfinţi români”.
 

(Gabriela Popescu)