21.06.2013 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Evenimente


Praznicul „Pogorârea Sfântului Duh” (Cincizecimea sau Rusaliile) 
       În Duminica a VIII – a după Sfintele Paşti (23 iunie), Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii  de la Mânăstirea „Sfânta Treime” Strâmba – Jiu, judeţul Gorj, împreună cu Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va săvârşi Sfânta Liturghie, împreună cu Preasfinţitul Episcop vicar Emilian Lovişteanul, la Mânăstirea „Pogorârea Sfântului Duh” – Blănoiu, judeţul Vâlcea, iar Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica din Parohia Cepari, judeţul Olt.                                                                     
Praznicele „Sfânta Treime” şi „Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul”   
       În ziua prăznuirii Sfintei Treimi şi a Naşterii Sfântului Ioan Botezătorul (24 iunie), Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei, va face parte din soborul arhieresc care va săvârşi Sfânta Liturghie la hramul Catedralei mitropolitane din Sibiu, la invitaţia Inalt Preasfinţitului Laurenţiu, Mitropolitul Ardealului.
        Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va săvârşi Sfânta Liturghie, împreună cu Preasfinţitul Episcop vicar Emilian Lovişteanul, la hramul Mânăstirii Cozia din judeţul Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sluji la hramul Mânăstirii Strehaia, judeţul Mehedinţi, iar Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Catedrala „Sfânta Treime” din oraşul Corabia, judeţul Olt.

                                                                              Gheorghe Cioiu