25.06.2013 – Hram la Mânăstirea Icoana şi la Biserica Sfânta Treime din Craiova

Evenimente


 
Mănăstirea „Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul“ din localitatea gorjeană Icoana şi-a sărbătorit hramul luni, 24 iunie. Cu acest prilej, la invitaţia Inalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei, Sfânta Liturghie a fost oficiată de Preasfinţitul Părinte Siluan, Episcopul românilor ortodocşi din Ungaria. La finalul slujbei, PS Siluan a vorbit despre semnificaţia dogmatică a sărbătorii, explicând credincioşilor prezenţi raportul dintre Persoanele Sfintei Treimi: Tatăl, Fiul şi Sfântul Duh. La Craiova, credincioşii au participat în număr mare la hramul Bisericii „Sfânta Treime“, ctitoria domnitorului Barbu Dimitrie Ştirbei. Situată în centrul oraşului, biserica se numără printre cele mai frumoase lăcaşuri de închinare din Cetatea Băniei, îndeplinind în vechime rolul de biserică domnească. Sfânta Liturghie a fost săvârşită aici de un sobor de preoţi, în frunte cu părintele Răzvan Tismonariu.

                                                                         Diacon Ioniţă Apostolache