27.06.2013 – Copii de la Centrul social “Sfântul Nicolae” din Filiaşi, premiaţi pentru rezultate şcolare deosebite

Evenimente


 
Mai multi copii, beneficiari ai Centrului social “Sfântul Nicolae” din Filiaşi, al Asociaţiei Vasiliada, ONG patronat de Mitropolia Olteniei, au fost premiaţi de către învăţătorii şi diriginţii Şcolii cu clasele I-VIII din Filiaşi pentru rezultatele şcolare deosebite obţinute în anul şcolar 2012-2013. Aceştia au obţinut premiul I şi premiul al II – lea, diplome la Concursul naţional şcolar “Smart” şi Concursul “Fii inteligent la matematică”. “ Elevii participă la activităţi desfăşurate la aşezământul social de aproape 6 luni, implicându-se cu un deosebit interes in activităţile de dezvoltare personală, de petrecere a timpului liber, de pregătire a temelor, terapie ocupaţională si de învăţare prin joc. Cu toţii manifestă seriozitate, atitudini de cooperare, spirit de echipă, contribuind la închegarea unor relaţii de prietenie în cadrul grupului de copii aflat în grija Asociaţiei Vasiliada”, a precizat Alexandra Toma, coordonatorul Centrului social “Sfântul Nicolae” din Filiaşi.     
       Specialiştii centrului apreciază implicarea şi interesul de care copiii dau dovadă în toate programele sociale şi educaţionale iniţiate de Asociaţia Vasiliada şi spun că, la rândul lor, îi încurajează şi îi sprijină ori de câte ori este nevoie. Elevii premiaţi mărturisesc faptul că au primit cu emoţie diplomele, care le recunosc meritele şi care sunt cu atât mai importante cu cât vin din partea dascălilor. “Mă bucur că şi în anul acesta m-am putut ridica la aşteptările părinţilor şi ale doamnei învăţătoare pe care o respect mult şi care m-a ajutat să evoluez”, a explicat Cătălin, în vârsta de 10 ani. Deşi a obţinut loc II, Robert promite că anul viitor îşi va da mai şi mai mult silinţa să demonstreze că este un copil ambiţios, care încearcă mereu să îşi depăsească limitele. “ Chiar daca mi-a parut rău că anul acesta am luat premiul al II lea, având calificativul Bine la disciplina Matematică, si nu premiul I, acest lucru mă ambiţionează să lucrez şi mai mult, iar în clasa a – V- a, să ajung la locul I” , a adăugat Robert, cu vârsta de 10 ani.
 

(Gabriela Popescu)