28.06.2013 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Evenimente


Praznicul „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel”
        De praznicul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel (29 iunie), Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica „Sfinţii Apostoli” din Craiova.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va participa la Sfânta Liturghie ce va fi săvârşită la Biserica „Sfinţii Apostoli” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sluji la hramul bisericii din Parohia, Huta, judeţul Cluj, împreună cu Preasfinţitul Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, născut în această localitate, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a bisericii din Parohia Ciorâca, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Mânăstirea Dintr-un Lemn, judeţul Vâlcea.                                                                     
Duminica „Tuturor Sfinţilor”  
       În Duminica întâia după Rusalii (30 iunie), Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii „Sfântul Ioan Botezătorul” din Parohia Roşia – Jiu, comuna Fărcăşeşti, judeţul Gorj.
        Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va participa la Sfânta Liturghie săvârşită la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor va sluji la biserica din Parohia Iancu Jianu II, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului va sluji la Biserica „Toţi Sfinţii” din Râmnicu Vâlcea.

                                                                              Gheorghe Cioiu