02.07.2013 – "Şcoala de Vară", proiect organizat la Biserica “Sfinţii Ioachim şi Ana” – Harşu, din Craiova

Evenimente


 
Asociaţia EduLife din Craiova, în colaborare cu Parohia Harşu şi Fundaţia „Societatea Ortodoxă Naţională a Femeilor Române”, filliala Craiova, aflată sub patronajul Mitropoliei Olteniei, organizează în perioada 1 – 12 iulie proiectul „Şcoala de Vară”. Manifestarea se adresează elevilor cu vârste cuprinse între 8 – 14 ani, o parte din activităţi urmând să se desfăşoare  la biblioteca Bisericii „Sfinţii Părinţi Ioachim şi Ana” – Harşu, între orele 9.30 – 12.00.
       „Proiectul are ca obiectiv dezvoltarea abilităţilor de cunoaştere, de comunicare şi personale, prin activităţi educative extraşcolare, pentru un grup de 15 copii, însă în continuare este deschis tuturor celor care doresc să se înscrie. „Şcoala de Vară” îşi propune discuţii pe teme teologice, de morală creştină, activităţi sportive în mediul natural, exerciţii de limbă, şi de comportament în diferite situaţii, educaţie pentru sănătate, activităţi culturale, vizite la muzeele din oraş şi la alte locaşuri de cultură, vizionarea de filme educative şi dezvoltarea abilităţilor de comunicare prin diverse jocuri”, a precizat părintele Viorel Dică, paroh al Bisericii „Sfinţii Părinţi Ioachim şi Ana”. Părintele paroh mărturiseşte că şi-a pus mari speranţe în această activitate şi că speră să devină o tradiţia în Parohia Harşu.

(Gabriela Popescu)