04.07.2013 – Premii pentru tinerii din Parohia Secui

Evenimente


 
        Parohia Secui, din Protoieria Craiova Sud,  județul Dolj, desfășoară un amplu parteneriat cu Școala generală din localitate, împletind activitățile didactice cu cele catehetice. Astfel, pe întreg parcursul anului școlar, elevii din Secui își pregătesc practic lecția de Religie în tinda bisericii, alături de preotul Marius Preda. Scopul activităților catehetice este de a familiariza tinerii cu învățătura practică a Bisericii. Pe lângă lecțiilor predate, elevii au participat la sfintele slujbe, au învățat care sunt veșmintele preoțești și sfintele vase, au învățat rugăciuni etc. cei mai buni dintre participanți fiind premiați de parohie pentru perseverența în învățare și dragostea de cele sfinte. Au primit în acest sens diplome de merit, icoane și bani. Premierea a avut loc în Biserica „Sfântul Nicolae” din localitate, după slujba Sfintei Liturghii.
       „Ne ostenim să aducem cât mai multe învăţături bune şi folositoare în sufletele tinerilor noştri. Ei sunt orizontul spre care  privim şi de aceea trebuie să fie cât mai pregătiţi pentru a putea face faţă cu bine provocărilor acestei lumi. Proiectul de catehizare pe care îl desfăşurăm în cadrul parohiei noastre îşi propune să vină în sprijinul orei de Religie, întrucât temele pregătite în şcoală sunt aprofundate aici, în tinda bisericii, printr-o exemplificare practică”, a spus preotul Marius Preda, parohul credincioşilor din Secui.

Diac. Ioniţă Apostolache