05.07.2013 – Ateliere de creaţie şi simpozioane, organizate de Arhiepiscopia Craiovei la Tismana

Evenimente


 
Fundaţia „Cuvântul care Zideşte“ a Arhiepiscopiei Craiovei şi Asociaţia „Buna Vestire“ – Grădinari, judeţul Olt, au organizat în perioada 1– 4 iulie, la Tismana, judeţul Gorj, mai multe activităţi culturale, parte din ele dedicate Anului omagial al Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena. Astfel, un grup de elevi din Oltenia s-au aflat în aceste zile în judeţul Gorj, pentru a participa la activităţi culturale derulate sub genericul  „Cultura Olteniei în ipostaze pastelate”, proiectul fiind finanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional.       
       „Educaţia prin artă are nenumărate efecte pozitive asupra personalităţii tinerilor, mai ales prin promovarea sentimentelor de dragoste pentru frumos. Astfel, am încercat să contribuim la educaţia tinerilor prin artă, implicându-i în activităţi creative şi culturale. Prin implementarea acestui proiect s-a urmărit organizarea unor workshop-uri având ca principală temă promovarea valorilor artistice olteneşti. În acest sens, am desfăşurat activităţi de lucru manual, de pictură şi desen sub diferite forme, au avut loc schimburi culturale şi întâlniri într-un spaţiu plin de istorie, cultură şi tradiţie”, a precizat Cristina Stamatoiu, director executiv al Fundaţiei „Cuvântul care Zideşte”.
       Participanţii au desfăşurat activităţi precum ateliere de creaţie, expoziţii de pictură şi de obiecte artizanale, vizionări de filme documentare despre tradiţiile olteneşti, lecturi de lucrări de specialitate şi cu alte teme artistice, simpozioane tematice. „Iniţierea tinerilor în domeniul cultural poate avea ca impact major influenţarea perspectivelor profesionale, direcţionându-i către cariere artistice sau sprijinindu-i să-şi descopere aptitudini artistice. Astfel, obiectivele specifice ale proiectului au vizat, pe lângă promovarea valorilor spirituale şi culturale olteneşti, promovarea tinerelor talente şi creşterea gradului de implicare a acestora în activităţi culturale şi de dezvoltare personală”, a adăugat directorul executiv al fundaţiei Arhiepiscopiei Craiovei.
 

(Gabriela Popescu)