05.07.2013 – Workshop despre serviciile sociale, organizat de Asociaţia Vasiliada a Mitropoliei Olteniei

Evenimente


 
Asociaţia Vasiliada – filiala Târgu-Jiu, ONG patronat de Mitropolia Olteniei, a găzduit în această săptămână un workshop pe tema serviciilor sociale din judeţul Gorj. Evenimentul a fost organizat de Sucursala Teritorială Gorj a Colegiului Naţional al Asistenţilor Sociali, în parteneriat cu Centrul de zi „Christian” din Târgu-Jiu, Asociaţia Vasiliada Târgu-Jiu şi Universitatea din Petroşani. Acest workshop a avut ca scop evidenţierea problemelor sociale, precum cele ale bătrânilor abandonaţi, copiilor care provin din familii devavorizate sau ale persoanelor cu deficienţe de auz şi locomotor, precum şi găsirea unor soluţii pentru ele.
       La eveniment au participat studenţi ai Universităţii din Petroşani, Facultatea de Ştiinţe Socio-Umane, Specializarea Asistenţă Socială, specialişti, membri ai Colegiului Naţional al Asistenţilor Sociali, de la care studenţii participanţi au avut ocazia să afle cât mai multe despre profesia ce o vor urma. În incheierea evenimentului, oaspeţii, găzduiţi de Asociaţia Vasiliada, au vizitat Centrul pentru copii “Sfântul Vasile cel Mare”, unde au admirat obiectele hand-made realizate de beneficiari şi au achiziţionat suveniruri.
 

(Gabriela Popescu)