06.07.2013 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Evenimente


 
       În Duminica a  2 – a după Rusalii (7 iulie), Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de sfinţire a bisericii din filia Valea Mânăstirii, Parohia Lupoaia, judeţul Gorj.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va participa la Sfânta Liturghie ce va fi săvârşită la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor va săvârşi Sfânta Liturghie la Catedrala episcopală din Drobeta Turnu Severin, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Mânăstirea „Sfântul Ioan Botezătorul” din Budapesta, Episcopia Ortodoxă Română din Ungaria.                                                                    
 

                                                                              Gheorghe Cioiu