15.07.2013: Examen pentru postul de preot II la Parohia „Sf. Nicolae” din Calafat

Evenimente

Arhiepiscopia Craiovei organizează, în ziua de miercuri, 17 iulie, concurs pentru ocuparea postului vacant de preot II la Parohia „Sf. Nicolae” din municipiul Calafat, Protoieria Băileşti. Tematia pentru examen este afişată pe situl oficial al Arhiepiscopiei Craiovei, la rubrica Numiri/Transferuri, după cum urmează: pentru Teologie Dogmatică, Misiologie, Omilie şi Cateheză – la Posturi Vacante – Tematică Concurs (vezi: https://mitropoliaolteniei.ro/?page_id=6824) şi pentru disciplinele practice (Liturgică, Muzică Bisericească şi Administraţie Parohială) – la Examen Capacitate Preoţească – Programă (vezi: https://mitropoliaolteniei.ro/wp-content/uploads/2012/10/Tematica-Examen-Capacitate-Preoteasca.pdf). Proba liturgică are loc la Catedrala mitropolitană „Sfântul Dimitrie” din Craiova, de la orele 7,30, de la orele 10,00 – probele orale, iar de la 13,00 – evaluarea scrisă, la Centrul Eparhial al Arhiepiscopiei din Craiova.