15.07.2013 – „Şcoala de Vară” de la Biserica Harşu din Craiova, la final

Evenimente


Proiectul „Şcoala de Vară”, iniţiat la începutul lunii iulie la Biserica „Sfinţii Părinţi Ioachim şi Ana” – Harşu din Craiova, a ajuns la final. Cu acest prilej, organizatorii evenimentului, Asociaţia EduLife, alături de Fundaţia „Societatea Ortodoxă a Femeilor”, a Mitropoliei Olteniei, şi Parohia Harşu, le-au dăruit copiilor şi voluntarilor care au participat la acest proiect diplome de participare, respectiv de voluntar, şi daruri. „Rezultatul proiectului este neaşteptat de bun şi avem o mare bucurie că oamenii au răspuns pozitiv la această acţiune, ceea ce ne încurajează să o continuăm. A fost un real câştig pentru copii şi ne dorim ca experienţa acumulată să le fie de un real folos, în special pentru zidirea lor duhovnicească şi educaţională”, a precizat părintele Viorel Dică, paroh al Bisericii „Sfinţii Părinţi Ioachim şi Ana”.
       În cadrul proiectului „Şcoala de Vară”, 22 de copii şi 20 de voluntari au participat la activităţi catehetice, educaţionale şi recreative, precum  sesiuni de discuţii pe teme teologice de morală creştină, activităţi sportive în mediul natural, exerciţii de limbă, de limbaj şi de comportament în diferite situaţii, vizite la muzeele din oraş şi la alte locaşuri de cultură, vizionarea de filme educative etc.
 
(Gabriela Popescu)