18.07.2013 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Evenimente


Praznicul Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul (20 iulie 2013)

Înaltpreasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din Craiova.
Înaltpreasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va participa la Sfânta Liturghie săvârşită la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica „Sfântul Ilie Tesviteanul”  de la Schitul de Sus, judeţul Mehedinţi (aşezământ monahal ce aparţine de Mânăstirea Topolniţa), iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la hramul Schitului „Sfântul Pahomie”, din judeţul Vâlcea.

Duminica a 4-a după Rusalii (21 iulie 2013)

Înaltpreasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica „Sfinţii Voievozi”  din Parohia Stăneşti, judeţul Gorj.
Înaltpreasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va participa la Sfânta Liturghie săvârşită la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica „Sfântul Ilie Tesviteanul”  din Drobeta Turnu Severin, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Biserica „Sfântul Ilie Tesviteanul” din Parohia Bumbuieşti, judeţul Vâlcea.

Gheorghe Cioiu