22.07.2013 – Preafericitul Părinte Daniel aniversează astăzi 62 de ani

Evenimente


 
Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, împlineşte astăzi 62 de ani. La acest popas aniversar, de la ora 7:30, Patriarhul României oficiază Sfânta Liturghie în Paraclisul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de biruinţă“, din Reşedinţa patriarhală.  De la ora 11.00, la Catedrala patriarhală se oficiază slujba de Te Deum ca mulţumire adusă lui Dumnezeu pentru binefacerile revărsate asupra Bisericii Ortodoxe Române, poporului român şi Preafericirii Sale, precum şi pentru ajutorul dăruit Patriarhului României în promovarea credinţei şi misiunii creştin-ortodoxe. De la ora 12.00, urmează un scurt moment aniversar în Sala „Europa Christiana“ din Palatul Patriarhiei. Sunt aşteptaţi să participe toţi cei care doresc să îl felicite pe Preafericitul Părinte Patriarh Daniel cu ocazia zilei de naştere, membri ai Sfântului Sinod, personalităţi ale vieţii publice, cler şi credincioşi.
 
Biroul de presă al Patriarhiei Române