26.07.2013 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Evenimente


Duminica a 5–a după Rusalii (29 iulie 2013)

Înaltpreasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii „Sfântul Ierarh Nicolae” din Parohia Golenţi, judeţul Dolj. În după amiaza aceleiaşi zile, IPS Irineu va pune piatra de temelie pentru o nouă biserică ce va fi ridicată în oraşul Calafat, sub purtarea de grijă a Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena.
Înaltpreasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va participa la Sfânta Liturghie săvârşită  la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va săvârşi Sfânta Liturghie la Mânăstirea Jiana, judeţul Mehedinţi, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor va sluji la Biserica din Parohia Ursa, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Biserica „Sfânta Treime” din satul Budele, filie a Parohiei Budele-Săscioara, judeţul Vâlcea.


Gheorghe Cioiu