14.08.2013 – Praznicul Adormirii în Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente


 
Astăzi, în ajunul prăznuirii Adormirii Maicii Domnului, mai multe sfinte lăcaşuri de închinare din Arhiepiscopia Craiovei îşi serbează hramul. Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va fi prezent în mijlocul obştii de monahii de la Tismana, acolo unde va săvârşi slujba Vecerniei, unită cu Litia, Privegherea şi Prohodul Maicii Domnului. Sfânta Liturghie va fi săvârşită mâine, la primele ore ale dimineţii de IPS Părinte, înconjurat de un numeros sobor de preoţi şi diaconi. Rânduiala liturgică din această seară va fi împlinită întocmai şi la Mănăstirea Polovragi, din judeţul Gorj, unde, în fruntea soborului de preoţi şi diaconi, se va afla Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei.
            La Craiova, între bisericile închinate Sfintei Adormiri se numără Paraclisul mitropolitan „Maica Precista de la Dud”. Aici slujba Vecerniei, Litia, Privegherea şi Prohodul Maicii Domnului va fi săvârşită de soborul de preoţi şi diaconi. Şi la Biserica „Mântuleasa” încep pregătirile de praznic. Sfântul lăcaş se numără între monumentele istorice proaspăt restaurate, în Cetatea Băniei. O altă biserică închinată Adormirii Maicii Domnului este şi cea din Parohia doljeană Breasta.
 

diac. Ioniţă Apostolache