14.08.2013 – Prilej de bucurie duhovnicească la Biserica „Sfântul Mina” din Craiova

Evenimente


 
Credincioşii din Oltenia se pot închina la sfintele moaşte ale Sfântului Mina, Sfintei Ecaterina şi Sfântului Cuvios Petru Athonitul, care se află de luni, 12 august, la Biserica „Sfântul Mucenic Mina” din Craiova (vizavi de Spitalul Filantropia). Racla cu moaştele celor trei sfinţi a fost adusă de la Biserica „Mihai Vodă” din Bucureşti şi va rămâne la Craiova până luni, 19 august. În această perioadă, moaştele celor trei sfinţi au fost aşezate spre închinare într-un loc special amenajat în faţa bisericii.

În această perioada, în fiecare dimineaţă, la Altarul sfântului lăcaş se va săvârşi slujba Utreniei şi Sfânta Liturghie, iar seara, începând cu ora 17.00, slujba Vecerniei şi Sfântul Acatist. Astăzi, începând cu orele 17.00 se va cânta Prohodul Maicii Domnului iar vineri, la aceeaşi oră, un sobor de 12 preoţi va săvârşi Taina Sfântului Maslu.

Gabriela Popescu