14.08.2013 – Slujiri arhiereşti în Mitropolia Olteniei

Evenimente


 
Mâine, 15 august, în ziua marelui Praznic al Adormirii Maicii Domnului, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi slujba Sfintei Liturghii la Mănăstirea Tismana din judeţul Gorj, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Străvechea vatră monahală îşi sărbătoreşte cu acest prilej hramul. Tot mâine, Înaltpreasfințitul Părinte Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va participa la Sfânta Liturghie, la Mănăstirea Frăsinei, care își serbează de asemenea ocrotitoarea, iar Preasfințitul Părinte Emilian Lovișteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va săvârși slujba euharistică la Mănăstirea Panaghia Soumela din Mitropolia de Veria, Nausa şi Kampania. Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la hramul Mănăstirii Polovragi, în judeţul Gorj, iar. Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va liturghisi la Biserica „Sfinţii Trei Ierarhi” din Slatina, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.
Vineri, 16 august, în ziua prăznuirii Sfinţilor Martiri Brâncoveni, Ocrotitorii Slatinei şi Romanaţilor, un sobor de ierarhi format din: Înaltpreasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, Înaltpreasfinţitul Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, Preasfinţitul Lucian, Episcopul Caransebeşului, Preasfințitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei şi Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va săvârşi Sfânta Liturghie la Mănăstirea Brâncoveni, în judeţul Olt. Înaltpreasfinţitul Părinte Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va participa la Sfânta Liturghie oficiată la Mănăstirea Hurezi, ctitoria Voievodului Brâncoveanu.

Gabriela Popescu