30.08.2013 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

EvenimenteDuminica a 10-a după Rusalii (1 septembrie 2013)
       Înaltpreasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din Parohia Şimnicu de Jos, Protoieria Craiova Nord.
       Înaltpreasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va participa la Sfânta Liturghie săvârşită  la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Catedrala episcopală din Drobeta Turnu Severin, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la biserica din Parohia Văleni, comuna Brâncoveni, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va săvârşi Sfânta Liturghie, împreună cu Preasfinţitul Macarie, Episcopul Ortodox Român al Episcopiei Europei de Nord, în Parohia Spermezeu din judeţul Bistriţa.   

                                                                       Gheorghe Cioiu