03.09.2013 – „Duminica Naşilor şi Finilor”, la Biserica „Sfântul Nicolae” – Brânduşa

Evenimente


 
Biserica „Sfântul Nicolae” – Brânduşa din Craiova a organizat duminică, 1 septembrie, ce-a de-a cincea ediţie a manifestării „Duminica Naşilor şi Finilor”. La eveniment au fost invitaţi să participe copiii cu vârsta de până la 7 ani, însoţiţi de naşii lor, de părinţi sau bunici, pentru a se ruga şi a primi Sfânta Împărtăşanie. „Trăim vremuri zbuciumate şi, deşi săvârşim foarte des Taina Sfântului Botez, după acest moment foarte important, când naşul poartă copilul şi-l duce în ziua botezului să primească Sfânta Împărtăşanie, mai rar se întâmplă ca el să continue această datorie sufletească pe care o are. De ce? Pentru că nu are timp, el sau familia finului său, sau pentru faptul că a uitat să-şi facă această datorie. Acesta este motivul penteru care noi am hotărât, în urmă cu cinci ani de zile, ca prima duminică din anul bisericesc să fie dedicată naşilor şi finilor de botez. Este un prilej în care naşii îşi cheamă finii la biserica unde au primit botezul sau de care sunt legaţi sufleteşte şi, ajungând aici, îi aşteaptă această frumoasă surpriză. Mă refer la faptul că, venind la biserică, le pregătim de fiecare dată câte o mapă în care naşii găsesc acolo Simbolul de Credinţă pe care l-au rostit la botez, câteva sfaturi pentru suflet, cum să-şi educe finii în credinţa ortodoxă, o carte de rugăciuni pentru finii lor şi alte lucruri ziditoare de suflet”, a precizat părintele Gabriel Sorescu, paroh al Bisericii “Sfântul Nicolae”. 
“Naşii trebuie să fie puternic ancoraţi în credinţă” 
        Părintele Sorescu a vorbit de asemenea despre rolul naşilor, care trebuie sa fie oameni credincioşi, cu experienţă de viaţă, pentru a putea da sfaturi tinerilor căsătoriţi. “Din fericire, în ultimul timp am întâlnit tot mai des situaţii în care sunt aleşi naşi pe alte criterii decât cele materiale. Foarte mulţi preoţi îşi fac cu vrednicie datoria de naşi pentru multe familii de care sunt apropiaţi; pe de altă parte, tinerii doresc să aibă ca naşi de cununie şi mai apoi de botez persoane cu care se înţeleg, cu care discută, şi a început să se depăşească nivelul în care aleg naşii pentru că au o poziţie socială deosebită. Însă tot mai este nevoie să se clarifice rolul naşilor. Se cere din partea lor să fie oameni de credinţă, care să aibă o experienţă de viaţă, pentru a putea da un sfat în acest sens tinerilor căsătoriţi şi mai târziu copilaşilor cărora le-au fost naşi de botez, să aibă posibilitatea să-i coordoneze, să-i ghideze în această viaţă tumultuoasă prin care trecem, să fie puternic ancoraţi în credinţă”, a completat parohul Bisericii “Sfântul Nicolae” – Brânduşa.
 

(Gabriela Popescu)