04.09.2013 – Examen de capacitate preoţească în Mitropolia Olteniei

Evenimente Fără categorie


Arhiepiscopia Craiovei organizează în perioada 16-18 septembrie 2013, cu binecuvântarea Inaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Irineu, sesiunea de toamnă a examenului de capacitate preoţească. Depunerea dosarelor se va face la „Biroul de învăţământ, tineret şi catehizare parohială” din cadrul Centrului eparhial (str. Mitropolit Firmilian, nr. 3, Craiova, Dolj), în perioada 9-13 septembrie a.c. Examenul se va desfăşura la Centrul de restaurare, conservare patrimoniu şi vizualizare al Arhiepiscopiei Craiovei, str. Brestei, nr. 24 şi va consta într-o probă scrisă la materiile Dogmatică, Misiologie şi Administraţie parohială, precum  şi o evaluare orală la Omiletică, Catehetică, Muzică şi Liturgică.
       La examen se pot înscrie doar absolvenţii de studii universitare în domeniul teologie, specializarea teologie-pastorală, fii duhovniceşti ai celor patru eparhii din Mitropolia Olteniei: Arhiepiscopia Craiovei, Arhiepiscopia Râmnicului, Episcopia Severinului şi Strehaiei şi Episcopia Slatinei şi Romanaţilor. Absolvenţii care au obţinut la fiecare materie cel puţin nota 7, pot accede la ocuparea unui post clerical. Examenul de capacitate preoţească se desfăşoară în conformitate cu normele stabilite de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

                                                Diacon Ioniţă Apostolache

                                                Gheorghe Cioiu