05.09.2013 – Mânăstirea Maglavit îşi va sărbători duminică hramul

Evenimente


Numeroşi credincioşi din Oltenia şi nu numai, sunt aşteptaţi duminică, 8 septembrie, de praznicul “Naşterea Maicii Domnului”, la sărbătoarea hramului Mânăstirii Maglavit din judeţul Dolj. La ceas de aleasă sărbătoare, slujba Sfintei Liturghii va fi oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, împreună cu un numeros sobor de preoţi şi diaconi, pe un podium special amenajat în faţa bisericii sfântului aşezământ monahal.
       Existenţa Mânăstirii Maglavit este legată de numele lui Petrache Lupu, un locuitor al Magalvitului, care, în perioada interbelică a avut mai multe teofanii în locurile unde se află mânăstirea. Piatra de temelie a sfântului locaş a fost pusă la 14 septembrie 1935 de către Episcopul Râmnicului, Vartolomeu Stănescu. Lucrările de construire au fost suspendate din cauza războiului şi oprite definitiv în timpul regimului comunist. Abia după 1989 acestea au fost reluate, în prezent lucrându-se la finalizarea picturii interioare, realizată în tehnica frescă.

                                                            Gheorghe Cioiu