06.09.2013 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Evenimente

           
 
Duminica dinaintea Înălţării Sfintei Cruci; praznicul Naşterea Maicii Domnului (8 septembrie 2013) 
       Înaltpreasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Mânăstirea Maglavit, judeţul Dolj.
       Înaltpreasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va participa la Sfânta Liturghie săvârşită  la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji în Parohia Micherechi din Ungaria, la invitaţia Preasfinţitului Siluan, Episcopul românilor ortodocşi din Ungaria, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Mânăstirea Vorona din judeţul Botoşani,, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de sfinţire a Bisericii „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din Parohia Fârtăţeşti II, judeţul Vâlcea.  
  

                                                                       Gheorghe Cioiu