10.09.2013 – Sfinţii Ioachim şi Ana cinstiţi la Craiova şi Târgu Logreşti

Evenimente


 
Mănăstirea Târgu Logreşti, din judeţul Gorj, şi-a serbat luni, 9 septembrie, ocrotitori. Sfânta Liturghie a fost săvârşită de Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Răspunsurile la strană au fost date de membrii Grupului „Kinonia”, al Episcopiei Severinului şi Strehaiei.

            În aceeaşi zi, Biserica cu hramurile „Sfinţii Părinţi Ioachim şi Ana” şi „Sfântul Haralambie” – Harşu şi-a sărbătorit hramul. Cu acest prilej, slujba Sfintei Liturghii a fost săvârşită de un sobor de preoţi, la acest eveniment religios fiind prezenţi sute de credincioşi. Preotul Viorel Dică, parohul sfântului locaş, şi-a exprimat bucuria pentru numărul mare de enoriaşi care au venit să se roage, în această zi deosebită. „Este o mare împlinire că multe familii s-au aflat alături de noi, pentru a se ruga Sfinţilor Părinţi Ioachim şi Ana, familii care au mulţumit Sfinţilor Părinţi pentru mijlocirea la Mântuitorul Iisus Hristos pentru naşterea de prunci. Aceasta sfântă sărbătoare adună la biserica noastră an de an sute de credincioşi, enoriaşi ai Parohiei şi fii ai Bisericii „Sfinţii Părinţi Ioachim şi Ana”. La finalul Sfintei Liturghii, a fost săvârşită o slujbă de parastas pentru ctitorii sfântului locaş, au fost sfinţite prinoasele aduse de enoriaşi şi icoanele de mozaic, cu cele două hramuri, de pe faţata bisericii. De asemenea, de hramul bisericii au fost împărţite credincioşilor 200 de pachete cu alimente.
 

Gabriela Popescu