12.09.2013 – IPS Irineu, în mijlocul credincioşilor din cartierul craiovean Rovine

Evenimente

Sâmbătă, cu prilejul Înălţării Sfintei Cruci, IPS Părinte Mitropolit Irineu va săvârşi Sfânta Liturghie la altarul Bisericii „Ziua Crucii” din Craiova. Sfântul lăcaş a fost ridicat în timpul regimului comunist. Parohia a fost înfiinţată în anul 1945. Lucrările de construcţie la actuala biserică s-au desfăşurat în perioada 1956 – 1963, slujba de sfinţire fiind săvârşită la 25 august 1963, de către vrednicul de pomenire mitropolit Firmilian al Olteniei. Ultimele reparaţii au fost finalizate în anul 1986, atunci când sfântul lăcaş a fost resfinţit de vrednicul de pomenire mitropolit Nestor Vornicescu. Astăzi, cei doi preoţi slujitori, Titu Manasia, parohul bisericii, şi Ion Bîrnea, cadru didactic la Facultatea de Teologie din Craiova, asigură serviciul liturgic şi pastoraţia credincioşilor din cartierul craiovean Rovine.