12.09.2013 – Psalţii craioveni vor cânta la slujba de sfinţire a bisericii din Leeds

Evenimente


În perioada, 13 – 15 septembrie, membrii Grupului psaltic „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova, coordonaţi de prof. Victor Şapcă, se vor deplasa, cu binecuvântarea IPS Părinte Mitropolit Irineu, în parohia românească din oraşul Leeds, Anglia, pentru a participa la slujba de sfinţire a Bisericii închinate „Sfântului Macarie cel Mare”. Sfânta Liturghie va fi oficiată sâmbătă, de praznicul Sfintei Cruci, de către un sobor de arhierei, în frunte cu Înaltpreasfinţitul Părinte Iosif, Mitropolitul Europei Centrale şi Meridionale. Duminică, 15 septembrie, psalţii craioveni vor da răspunsurile la strană, la slujba Sfintei Liturghii săvârşite la Parohia „Sf. Gheorghe” din Londra.  Cu prilejul acestei vizite, Grupul psaltic va susţine mai multe concerte de muzică bizantină.
 

Diac. Ioniţă Apostolache