14.09.2013 – Slujiri arhiereşti în Mitropolia Olteniei

Evenimente


 
Astăzi, de Praznicul Înălţării Sfintei Cruci, Înaltpreasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica „Ziua Crucii” din Craiova.
            Înaltpreasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Biserica „Înălţarea Sfintei Cruci” din Parohia Mălaia, judeţul Vâlcea. Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji va sluji la Crucea de pe Muntele Mic, la invitaţia Preasfinţitului Lucian, Episcopul Caransebeşului. Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji în Parohia Grojdibodu I, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va săvârşi Sfânta Liturghie în Parohia „Sfântul Macarie cel Mare” din  Leeds, Marea Britanie.  
            Mâine, în Duminica de după Înălţarea Sfintei Cruci, IPS Părinte Mitropolit Irineu va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din Parohia Bobu, judeţul Gorj. IPS Gherasim va participa la Sfânta Liturghie săvârşită la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea. PS Nicodim va sluji în Parohia Ţebea, judeţul Hunedoara, la invitaţia PS Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei. PS Sebastian va sluji în Parohia Vlădila Nouă, judeţul Olt, iar PS Emilian Lovişteanul va săvârşi Sfânta Liturghie în Parohia „Sfântul Macarie cel Mare” din  Leeds, Marea Britanie.  
 

                                                          Gheorghe Cioiu