20.09.2013 – Cerc preoţesc, în Protoieria Târgu Jiu Nord

Evenimente

      Preoţii din cadrul Protoieriei Târgu Jiu Nord s-au întâlnit vineri, 19 septembrie, la Parohia Preajba, în cadrul ultimului cerc preoţesc din trimestrul al III-lea, pe tema Anul Omagial dedicat Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena. Cu acest prilej, a fost săvârşită Taina Sfântului Maslu şi slujbă de parastas pentru preotul Ion Mitrea Duvlea, trecut la cele veşnice în luna februarie şi a fost sfinţită crucea de mormânt a părintelui. În cadrul întrunirii au fost discutate şi probleme curente ale activităţii pastoral – misionare şi administrativ – gospodăreşti din cadrul parohiilor. Potrivit părintelui protopop Cosmin Bălan, de la Protoieria Târgu Jiu Nord, în acest trimestru au mai avut loc conferinţe preoţeşti în parohiile Ungureni, Glodeni, Stroieşti şi Boroşteni, următorul cerc fiind programat pentru luna noiembrie.
 

(Gabriela Popescu)