20.09.2013 – Slujiri arhiereşti în Mitropolia Olteniei

Evenimente


În cea de a XVIII-a Duminică de după Rusalii, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii „Sfântul Nicodim” din municipiul Târgu Jiu.
            Înaltpreasfinţitul Părinte Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va participa la Sfânta Liturghie săvârşită la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea. Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii „Sfântul Vasile cel Mare” din filia Colibaşi, Parohia Bobaiţa, judeţul Mehedinţi. Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a bisericii din Parohia Doba II, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii „Sfântul Ierarh Nicolae” din Parohia Păuşeşti Măglaşi, judeţul Vâlcea.  
 

                                                                      Gheorghe Cioiu