24.09.2013 – Întrunirea anuală a Oastei Domnului, la Craiova

Evenimente


Parohia craioveană Postelnicu Fir a găzduit în Duminica a XVIII-a de după Rusalii întâlnire naţională a membrilor „Oaspei Domnului”. Evenimentul a debutat sâmbătă, 21 septembrie, cu slujba Vecerniei, săvârşită de un sobor de preoţi, în frunte cu pr. Grigore Vulcănescu, consilier cultural în cadrul Arhiepiscopiei Craiovei. A doua zi, Sfânta Liturghie a a fost oficiată pe o esplanadă, în curtea bisericii. Sfintele slujbe au fost însoţite de rugciuni, cântări şi luări de cuvânt, specifice Oastei Domnului. „De mai bine de zece ani am fost solicitaţi să primim aici, în biserica noastră, Oastea Domnului şi am făcut-o cu plăcere, socotind că va fi folositor pentru toţi creştinii din oraş. La început s-au strâns 20-30 de persoane, participând activ la Sfânta Liturghie şi la rugăciunile de după. Mai târziu, întâlnirea noastră a devenit una anuală, aici, la Postelnicu Fir, adunându-se ostaşi din toată ţara care dau slavă lui Dumnezeu pentru darurile Sale cele bogate. Sărbătoarea lor este legată de Praznicul Înălţării Sfintei Cruci. Anul acesta, întâlnirea a fost organizată până în cel mai mic detaliu de preotul nostru paroh, Grigore Vulcănescu, care s-a ostenit ca totul să fie la înălţime”, a spus pr. Mihail Dincă, preot slujitor la Biserica „Postelnicu Fir” din Craiova.

(Diac. Ioniţă Apostolache)