24.09.2013 – Pelerinaj pentru pacienţii de la spitalul din Poiana Mare

Evenimente


 
Spitalul de Psihiatrie din Poiana Mare, prin preotul Tinel Dudău, slujitor la paraclisul unităţii medicale, a organizat în această perioadă un pelerinaj la mai multe mănăstiri din ţară, pentru pacienţi şi angajaţi ai spitalului. Cu acest prilej, au fost vizitate mănăstirile Clocociov şi Crasna din judeţul Gorj, Biserica Domnească de la Curtea de Argeş, mănăstirile Cârtişoara, Sâmbăta de Sus, Brâncoveanu, Boia, de pe Valea Oltului, Turnu, din judeţul Vâlcea, Mănăstirea Ostrov din Călimăneşti, Catedrala mitropolitană „Sfânta Treime“ din Sibiu şi Catedrala arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea. „Am vizitat de asemenea Mănăstirea Lainici. Am dorit în mod special să ajungem aici deoarece am dorit să ne închinăm la icoana grabnic ascultătoare şi la moaştele Sfântului Irodion. Sfântul Irodion, vieţuitor în această mănăstire, este şi ocrotitorul bisericii noastre aflate în construcţie, din incinta spitalului nostru, şi ocrotitorul unităţii medicale. Aici, pacienţii noştri au ascultat cu mare atenţie şi dragoste date despre istoricul mănăstirii, rugându-se pentru sănătatea lor. Este o tradiţie la spitalul din Poiana Mare să fie organizate astfel de pelerinaje şi ne bucurăm că de fiecare dată conducerea unităţii spitaliceşti este alături de noi, ne sprijină toate aceste iniţiative. Prin aceste pelerinaje, pacienţii se apropie şi mai mult de lucrurile sfinte, de Dumnezeu, îşi întăresc credinţa, pentru că, la fel ca noi toţi, au nevoie de Dumnezeu, pentru a le alina suferinţa“, a precizat preotul Tinel Dudău, slujitor la Spitalul de Psihiatrie din Poiana Mare.

(Gabriela Popescu)