25.09.2013 – Campania umanitară „Micul Samarinean Milostiv”, în Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente

Fundaţia „Cuvântul care zideşte”, ONG patronat de Arhiepiscopia Craiovei, a demarat în această săptămână campania umanitară „Micul Samarinean Milostiv”, care se va finaliza în luna decembrie. În cadrul campaniei, voluntari ai fundaţiei confecţionează decoraţiuni pentru împodobirea bradului de Crăciun. Aceste decoraţiuni vor fi distribuite în şcoli, iar fondurile obţinute în urma campaniei vor fi folosite pentru sprijinirea unor copii care provin din familii defavorizate social. „Este o mare bucurie că putem implica voluntari în aceste campanii care pot veni atât din rândul copiilor, cât şi adulţilor, pentru că fiecare dintre noi putem contribui la realizarea decoraţiunilor pentru pomul de Crăciun, care are ca finalitate ajutarea celor care au nevoie de solidaritatea noastră. Le mulţumim voluntarilor pentru că de fiecare dată au răspuns cu deschidere apelurilor umanitare”, a declarat Cristina Stamatoiu, director executiv al Fundaţiei „Cuvântul care zideşte”.
Persoanele care doresc să se implice în această campanie, prin realizarea decoraţiunilor specifice sărbătorilor de iarnă, sunt aşteptaţi la sediul fundaţiei din incinta Arhiepiscopiei Craiovei, strada Mitropolit Firmilan nr. 3.
 

(Gabriela Popescu)