27.09.2013 – Slujiri arhiereşti în Duminica a XIX – a după Rusalii

Evenimente


 
       Înaltpreasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe ” din Parohia Dumbrăveni, comuna Crasna, judeţul Gorj.
       Înaltpreasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va participa la Sfânta Liturghie săvârşită la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea. Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din Parohia Gruia, judeţul Mehedinţi. Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va săvârşi Sfânta Liturghie la Mânăstirea Clocociov din municipiul Slatina, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va săvârşi Sfânta Liturghie în Parohia Bălteni, comuna Copăceni, judeţul Vâlcea.  
 

                                                                      Gheorghe Cioiu