01.10.2013 – Târgul Jucăriilor, la Biserica „Sfântul Nicolae” – Brânduşa

Evenimente


 
  Biserica „Sfântul Nicolae” – Brânduşa din Craiova a organizat duminică, 29 septembrie, Târgul Jucăriilor, ediţia a IV-a. Cu acest prilej, în curtea sfântului locaş de închinare au fost expuse jucării donate de credincioşi, în scop umanitar. Fondurile obţinute vor fi folosite pentru copiii internaţi la Secţia de Oncopediatrie a Spitalului Judeţean de Urgenţă din Craiova, care vor merge în pelerinaj la Mănăstirea Bistriţa, unde se vor închina la moaştele Sfântului Grigorie Decapolitul. De asemenea, jucăriile adunate în cadrul campaniei caritabile vor fi dăruite atât copiilor spitalizaţi la această unitate medicală cât şi celor din comunităţile rurale dezavantajate. „Le mulţumim celor care s-au implicat în campania umanitară organizată în sprijinul copiilor, pentru că de fiecare dată le-au întins o mână de ajutor, atunci când am făcut un apel. Le spunem mulţumitori reprezentanţilor gradiniţelor partenere în această acţiune, respectiv Grădiniţa «Sfântul Stelian», Grădiniţa «Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena» – Voiniceii şi clasei a II-a A a Colegiului Carol I, pentru solidaritatea pe care le-au arătat-o acestor copii care au nevoie de noi toţi”, a precizat părintele Gabriel Sorescu, paroh al Bisericii „Sfântul Nicolae” – Brânduşa.

 

(Gabriela Popescu)