03.10.2013 – Sărbătorile lunii octombrie în Mitropolia Olteniei: Prăznuiri cu tradiţie pe pământ oltenesc

Relatari


Luna octombrie are un specific aparte pentru Arhiepiscopia Craiovei. Două hramuri de mare tradiţie vor avea loc la Craiova, marcând cei mai importanţi ocrotitori ai Catedralei mitropolitane: Sfinţii Serghie şi Vah, prăznuiţi luni. 7 octombrie şi Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, cinstit la data de 26 octombrie.

Prima zi a acestei luni a avut o însemnătate aparte pentru credincioşii gorjeni care au mers în număr mare la Mănăstirea „Sfânta Treime” din localitatea Strâmba Jiu. Aici au cinstit-o pe Maica Domnului, ocrotitioarea cinstitului aşezământ şi „acoperitoarea celor necăjiţi”, aşa cum spune cântarea Acatist. Prăznuirea a început de cu seara, atunci când un sobor de preoţi au săvârşit slujba Vecerniei, Litia şi Provegherea. A doua zi, după slujba Acatistului Sfântului Acoperământ, slujitorii au oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie.
„Acoperământul Maicii Domnului” este hramul cel nou al Mănăstirii Strâmba Jiu, Maica Domnului fiind totodată ocrotitoarea paraclisului cinctitului aşezământ monahal.
 
Ziua Sfinţilor Serghie şi Vah în Mitropolia Olteniei
La Craiova vor fi sărbătoriţi luni, 7 octombrie, Sfinţii Serghie şi Vah, ale căror sfinte moaşte se găsesc aşezate la închinare în Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie”. Prăznuirea celor doi sfinţi mucenici va fi precedată, duminică seara, de tradiţionala procesiune în jurul sfântului lăcaş cu racla în care sunt aşezate sfintele lor moaşte, alături de capul şi mâna stângă a Sfântului Ierarh Nifon şi de capul Sfintei Muceniţe Tatiana Diaconiţa. După tradiţionala rânduială, moaştele celor patri sfinţi, ocrotitori ai catedralei mitropolitane din Craiova, vor fi aşezate la închinare în mujlocul sfântului lăcaş. A doua zi, Sfânta Liturghie va săvârşită de Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. După slubă, IPS Părinte va merge la Centrul de restaurare şi vizualizare al Facultăţii de Teologie din Craiova, unde va săvârşi, alături de părinţii profesori de la Facultatea de Teologie din Craiova, slujba  de Te Deum pentru studenţii teologi, la deschiderea noului an universitar.

În după amiaza aceleiaşi zile, Mitropolitul Olteniei va fi prezent la evenimentul de lansare a lucrărilor închinate Sfântului Calinic de la Cernica, aşezate sub genericul „Sf. Ierarh Calinic – iubirea şi dăruirea Olteniei”, la Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” (Sala de Conferinţe) din Râmnicu Vâlcea, de la orele 16,45. Elementele care întregesc lucrarea sunt documente şi scrieri raportate la viaţa şi activitatea Sfântului Ierarh şi un film pe suport electronic, sub formă de stick. Toate acestea oglindesc trecutul şi prezentul Sfântului Ierarh în viaţa Bisericii Ortodoxe Române şi a Bisericii din Oltenia. Sunt invitaţi să participe toţi iubitorii de credinţă şi cultură de pe pământ râmnicean.
 
Sărbătoarea Sfântului Dimitrie, la Craiova
Ultima mare sărbătoare a a Craiovei este închinată Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, ocrotitorul catedralei mitropolitane. În ajunul prăznuirii, vineri, 25 octombrie, înainte de slujba Vecerniei şi de tradiţionala procesiunea, arhiereii Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Olteniei, în frunte cu IPS Părinte Irineu, vor lua parte la evenimentul lansării lucrărilor „Sf. Ierarh Calinic – iubirea şi dăruirea Olteniei” (carte şi film), în sala de fesivităţi a Casei Băniei. Sărbătoarea Sfântului Dimitrie va culmina cu Sfânta Liturghie Arhierească, oficiată la altarul catedralei chiriarhale, sâmbătă, 26 octombrie.

Diac. Ioniţă Apostolache